admin

Skupaj za lokalni razvoj

Objavljeno: 14. 09. 2018

Dvodnevni Festival slovenskih LAS, ki se v enem od večjih slovenskih mest odvija na vsaki dve leti, poteka predvsem z namenom mreženja sodelujočih LAS, iskanja možnosti projektnega in tudi siceršnjega sodelovanja ter promocije.

Letos se je tako 7. in 8. septembra več kot sto udeležencev iz 8. evropskih držav srečalo na območju Kamnika, kjer v osrčju slovenskega ozemlja deluje LAS Srce Slovenija. V sklopu srečanja, sestavljenega iz strokovnega posveta in festivalskega dela, so si lahko udeleženci, med katerimi sta bili tudi predstavnici LAS Dolina Soče, ogledali nekaj tamkajšnjih primerov dobrih praks (urejeno degustacijsko klet na Ekološki kmetiji Matevžuc, urejeno vstopno postajo za nihalko na Veliko planino, predstavitev uspešno oživljene ljubezenske zgodbe o staranem siru Trniču, ki so ga lahko udeleženci izdelali sami pod mentorstvom predstavnice Kmetije Gabrš).

UTRINKI IZ LETOŠNJEGA FESTIVALA SLOVENSKIH LAS, katerega rdeča nit je bila vrednotenje strategij
lokalnega razvoja LAS. (Foto: Meta Pajer)

Osrednja tema letošnjega strokovnega posveta se je navezovala na Vrednotenje Strategij lokalnega razvoja LAS. Kot lahko razberemo iz Izjave za medije, gre za »v tem času izjemno aktualno temo v celotnem evropskem prostoru. Opredeliti in poenotiti želimo metode oziroma modele vrednotenja delovanja LAS in s tem olajšati delo LAS, predvsem pa uskladiti njihovo delovanje vsaj na regionalni ravni če ne širše.« Ob tej priložnosti je glavni organizator dogodka Društvo za razvoj slovenskega podeželja v sodelovanju z LAS Srce Slovenije in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano – Mreža za podeželje medse povabil tudi dva ugledna, mednarodna strokovnjaka. Jela Tvrdonova, iz slovaške A-EDUCA, je zbranim kot primer dobre prakse predstavila EU okvir vrednotenja strategij in njegovo umestitev v prakso, medtem ko je Robert Lukesch, iz avstrijskega ÖAR GmbH, spregovoril o pomenu vrednotenja strategij lokalnega razvoja za uspešno izvajanje »Community Led Local Development« (CLLD) oziroma lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost.

V popoldanskem delu so se je v nekdanjem mekinjskem samostanu, ki so ga sestre Uršulinke leta 2016 podarile Občini Kamnik, odvijale delavnice, ki so se dotikale dveh tematskih področij. Udeleženci so s skupnimi močmi snovali enotni model vrednotenja strategij lokalnega razvoja v Sloveniji, vzporedno s tem pa je v sklopu projekta NEWBIE potekala tudi razprava na temo (Ne)razpoložljivost kmetijskih zemljišč v Sloveniji. Ob tem pa naj omenimo še, da se je ta dan odvijala tudi mednarodna borza, v sklopu katere so udeleženci iskali potencialne partnerje za projekte sodelovanja.

NA GRADU BOGENŠPERK sta predstavnici LAS Dolina Soče Sandra Kemperle (levo) in Meta Pajer naleteli na grofico, ki ima, verjeli ali ne, “t’minske korenine”. (Foto: arhiv LAS Dolina Soče)

Drugi dan festivala je potekal pod okriljem Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine, ki sodi med enega največjih slovenskih etnoloških festivalov. Ta v Kamnik tradicionalno privabi več kot 30.000 obiskovalcev iz cele Evrope. Sodelujoči LAS-i so imeli v sklopu tega možnost, da se skupaj s ponudniki iz njihovega območja na dogodku predstavijo na stojnicah s svojimi lokalnimi pridelki in izdelki. Vsi, ki te priložnosti niso izkoristili, pa so si lahko tudi drugi dan ogledali nekaj zanimivih primerov dobrih praks (TIC v Litiji, rudnik Sitarjevec, grad Bogenšperk, turistično kmetijo Pr’ krač). Vsi našteti primeru so bili sofinancirani s pomočjo sredstev programa LEADER/CLLD.

Tatjana Šalej Faletič