admin

Mednarodno srečanje lokalnih akcijskih skupin

Objavljeno: 01. 10. 2018



Latvija – Latvijske lokalne akcijske skupine (LAS) so med 14. septembra organizirale tridnevno mednarodno srečanje LAS. Z ogledi primerov dobrih praks okrepljenega srečanja sta se udeležila tudi Greta Černilogar iz Posoškega razvojnega centra, vodilnega partnerja LAS Dolina Soče, in Davorin Koren, predstavnik Javnega zavoda Triglavski narodni park.

Srečanje je v največji meri potekalo v najstarejšem in največjem nacionalnem parku Gauja, ki slovi po rdečkasto-rumenih peščenih kamninah, ki so nastale pred 370 milijoni let.

PREDSTAVITEV KULINARIKE V ZAŠČITENEM OBMOČJU
Laura Skrodele, iz Siguldas Attīstībasaģentūra un GNP Tūrisma biedrības pārstāve, je spregovorila o marketinškem orodju za razvoj trajnostnega turizma v zaščitenih območjih.

OGLED KAMPA APALKANS
Kamp, ki leži v zaščitenem območju Gauja, je bil na račun gradnje iz naravnih materialov sofinanciran s strani programa LEADER. 


OGLED KAMPA APALKANS
V času ogleda je bil v gradnji še en objekt, v katerem bo predvidoma restavracija, kjer bodo ponujali jedi iz lokalno pridelanih živil.

OGLED VASI LIGATNE
Tudi ta se nahaja v nacionalnem parku Gauja in je bila prav tako sofinancirana s strani programa LEADER. Prav v tej vasi so pred 200 leti izdelovali papir.



OGLED VASI LIGATNE
Čeprav papirnica že dolgo ne obratuje več, tukajšnji prebivalci kljub temu še vedno obujajo ta zgodovinski duh, in sicer predvsem s pomočjo različnih MEDGENERACIJSKIH DELAVNIC, KJER PRIKAZUJEJO IZDELAVO PAPIRJA NA STAR NAČIN.

Vas Ligatne pa je poznana tudi po rdečkasto-rumenih peščenih kamninah, v katere so ljudje izdolbli JAME ZA SHRANJEVANJE ŽIVIL.

Vas Ligatne pa je poznana tudi po rdečkasto-rumenih peščenih kamninah, v katere so ljudje izdolbli JAME ZA SHRANJEVANJE ŽIVIL.
DANES JAME V GLAVNEM SLUŽIJO TURISTIČNEMU NAMENU,
saj v njih lokalni ponudniki prodajajo svoje izdelke in pridelke. 


TRŽNICA LOKALNIH IZDELKOV IN PRIDELKOV pred vhodom v jame.
OGLED TRŽNICE V VASI STRAUPE.
Ta je zanimiva predvsem zato, ker deluje na podeželju. Po navadi lokalni izdelovalci in pridelovalci svoje izdelke in pridelke prodajajo meščanom, v tem primeru pa jih dvakrat na mesec ponudijo tudi prebivalcem podeželja.
Ogled primera dobrih praks: TRŽNICA
V VASI STRAUPE – “TRAUPE FARMERS’ MARKET” 

Kot so pojasnili organizatorji srečanja, DELUJE TRŽNICA PO PRINCIPU »SLOOW FOOD MARKETA«, dovoljenje za prodajo izdelkov, pridelkov in hrane pa lahko pridobijo izključno tisti ponudniki, ki v svoje izdelke in pridelke vključujejo izključno lokalne sestavine in s tem dvigujejo dodano vrednost.